Praca i pasja

sobota, 20 października 2018

Praca zawodowa stanowi bardzo ważny element w życiu każdego człowieka. Rocznie spędzamy w niej średnio 1890 godzin (ok. 79 dni). Istotny jest więc fakt, aby codzienne wyjście do pracy nie było przykrym obowiązkiem, a dawało satysfakcję. Jaki jest stosunek Polaków do życia zawodowego? Jak wypadamy na tle innych krajów? Wynik może zaskakiwać!


Na tle Unii Europejskiej Polska zajmuje czołowe miejsce, jeśli chodzi o pracowitość. Pracujemy znacznie dłużej niż przedstawiciele innych krajów. Z badań wynika, że aż 55% osób w wieku od 18 do 64 lat pracuje w czasie prywatnym i zajmuje się sprawami służbowymi.
„Polacy powinni zdecydowanie mniej pracować. Osoby, które mają czas na życie prywatne i realizację swoich pasji, są bardziej efektywne. To co zawodowo robimy powinno przynosić nam jak najwięcej radości i satysfakcji. Dlatego tak ważne jest umożliwienie realizowania się pracownikowi trochę na własnych zasadach, bez dress codu i dokładnie wyznaczonego czasu pracy. Ta swoboda sprawia, że pracownik czuje się bardziej odpowiedzialny i zaangażowany w to co robi – mówi Łukasz Godyń - Wice Prezes Zarządu firmy DuoLife
Średnio, co trzeci Polak, nie lubi swojej pracy i chciałby ją zmienić. Czynnikami, które najbardziej przeszkadzają nam w czerpaniu pełnej satysfakcji z wykonywanych obowiązków zawodowych są atmosfera, jaka panuje w miejscu pracy, nierealne oczekiwania szefa czy brak możliwości awansu. Warto zastanowić się, czy w dalszym ciągu chcemy tkwić w tej rutynie. Stres, niezadowolenie z pracy wpływa także na nasze życie rodzinne. Nie mamy czasu dla najbliższych, przyjaciół, a także dla siebie. Pamiętajmy, że atmosfera w pracy często przenosi się na grunt prywatny. Wszystkie stresy, smutki i rozczarowania odreagowujemy w domowym zaciszu. Tracimy zdrowie i siły, a nasze życie zaczyna przypominać labirynt, z którego nie ma wyjścia. A może czas zdobyć się na odwagę i zmienić swoje życie o 180 stopni?
Rutyna zabija pasję
Mało kto lubi zmiany. Boimy się tego co nieznane. To normalne, ponieważ człowiek przyzwyczaja się do rutyny. Niestety, dotyczy to także naszej pracy. Niektórzy rekordziści potrafią kilkanaście lat spędzić w jednym miejscu pracy, w którym czują się niedoceniani, szykanowani i pozbawiani możliwości rozwoju. Praca, która początkowo wydawała się ciekawa i inspirująca, szybko przyniosła jedynie rozczarowanie i gorycz porażki. Jeśli pracujesz, bo musisz, to czas najwyższy, abyś wreszcie zadał sobie kilka podstawowych pytań.

Czy Twoi współpracownicy to ludzie, z którymi chętnie spędzasz czas, czy zmuszony jesteś pracować z osobami, dla których jesteś tematem do plotek i snucia intryg?
Czy budzisz się rano i z niechęcią witasz nowy dzień, myśląc – znowu muszę iść do tej pracy?
Czy Twoje obowiązki zawodowe pozwalają Ci na pełny rozwój osobisty i możliwość awansu, czy też wiecznie pracujesz na cudzy rachunek i pozwalasz innym, aby żerowali na Twoich osiągnięciach?


W realizacji swoich marzeń, warto czasem zaufać swojej intuicji i wykonywać te działanie, z których czerpiemy pełną satysfakcję! Szkoda życia na pracę, która nas unieszczęśliwia. W końcu mamy je tylko jedno i warto, by zawodowe obowiązki, które wypełniają większość naszego życia, dawały nam nie tylko dobre pieniądze, ale przede wszystkim satysfakcję.

5 komentarzy:

  1. Idealnie jest, gdy praca jest jednocześnie naszą pasją :) Mam nadzieję, że w przyszłości taką pracę będę wykonywała-zgodną z moimi zainteresowaniami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na szczęście pracuję sama na siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Od końca sierpnia z uśmiechem chodzę do nowej pracy. Nie jest to może tak na 100% to co na maksa mnie satysfakcjonuje, ale przynajmniej nie idę do pracy z myślą: znowu muszę tam iść tylko cieszę się na nowe wyzwania :)

    OdpowiedzUsuń

To miło, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią.

denko (107) nowości (150)