Dlaczego automaty do gier są tak wciągające?

niedziela, 11 sierpnia 2019

Cześć,
Dzisiaj opowiem Wam trochę o tym, dlaczego automaty do gier są takie wciągające. Będzie sporo ciekawostek i różnych informacji, dlatego jeżeli jesteście ciekawi takiej tematyki, to zapraszam do dalszej części dzisiejszego wpisu.

Sloty online, powszechnie znane jako „jednoręcy bandyci”, od wielu lat są postrzegane za jedną z najbardziej wciągających form hazardu. Może się o tym przekonać każdy, kto wypróbuje automaty do gier - Vulkan Vegas Kasyno. To gwarantowane godziny emocjonującej rozgrywki, której trudno się oprzeć.

Na czym polega fenomen automatów do gier? Nad tą kwestią zastanawiają się nie tylko gracze, ale również naukowcy na całym świecie. Na uniwersytecie British Columbia w Anglii przeprowadzono badanie, podczas którego studenci musieli grać na automatach tylko przez pół godziny. Okazało się, że już tak krótki czas wystarczył, aby wpadli w pewien trans, który w zaawansowanym stadium może stanowić podstawę do uzależnienia.

Badanych podzielono na dwie grupy. Pierwsza to studenci uczelni, którzy grali na automatach pierwszy raz, a druga grupa to „profesjonalni” gracze, którzy z tego rodzaju rozrywką mieli często do czynienia. Osoby, które miały skłonności do uzależnień behawioralnych, przedstawiały typowe objawy „zatracania się” w rozgrywce i zminimalizowanych reakcji na świat zewnętrzny. Tego typu zachowanie było widocznie częściej u zaawansowanych graczy.

Oprócz zjawiska oderwania się od rzeczywistości i swojego rodzaju „transu”, w który wprowadzają automaty do gry, silnie uzależnia także losowość oraz nieprzewidywalność wygranej. Każdy z graczy ma świadomość, że może zdobyć główną wygraną w każdej chwili oraz jest przekonany, że ostateczna wygrana może być znacząco wyższa niż to, co do tej pory zdobył lub przegrał. Aby podsycić ten rodzaj mechanizmu, automaty do gier są tak zaprogramowane, aby początkowo oferować dosyć niskie wygrane, które zachęcają graczy do pomnażania swoich wypłat, poprzez dłuższą grę. Nieprzeparte uczucie chęci zwielokrotnienia swojej wygranej wiąże się także z mechanizmem bliskiego chybienia, czyli sytuacji, kiedy nieomal udało nam się zdobyć główną wygraną i mamy poczucie, że coraz bardziej się do niej zbliżamy. Nasze chęci na kontynuowanie rozgrywki zwiększają się wówczas z każdą kolejną rundą.

Naukowcy udowodnili także, że automaty do gier w kasynach tradycyjnych a gry dostępne w Internecie, wciągają na różne sposoby. Jest to związane przede wszystkim z warunkami, jakie zapewnia Internet graczom. Używając tego medium łatwiej jest się schować, odciąć od rzeczywistości i pozostać w wirtualnym świecie przed dłuższy czas. Gracz może przybrać dowolną maskę, ponieważ jego rzeczywista postać jest anonimowa. Dodatkowo graczy kusi także fakt, że korzystając z dobrodziejstw Internetu nie trzeba się przyznawać do tego, co się robi w sieci. Historię przeglądania można usunąć i nawet, jeśli gry zajmują nam bardzo dużo czasu, to nie trzeba nikogo o tym informować, bo nikt tego nie widzi. W klinikach odwykowych przeprowadzano badania, które dowiodły, że chociaż odsetek graczy online nie był wysoki (wynosił jedynie 20%), to była to grupa, u której nałóg był najsilniejszy.

Podatność na uzależnienie wynika jednak w dużej mierze z charakteru gracza i jego skłonności do nałogów behawioralnych. Większość użytkowników automatów online, nawet jeśli spędza długie godziny grając w gry, w każdej chwili mogą przestać i nie narażać się na żadne negatywne konsekwencje. Gry na automatach są dla nich wyłącznie formą dobrej zabawy, która oprócz mocy emocji, czasami zapewnia także atrakcyjne nagrody materialne.
Do długich godzin spędzonych na graniu kusi nie tylko sama forma gry na automatach, ale także inne czynniki, które wabią nowych graczy. W kasynach naziemnych właściciele przykładają dużą wagę do wyglądu sali. Specjalny układ, rozstawienie stołu, kolorowe światła oraz wzory na dywanie – zostały stworzone właśnie po to, aby przyciągać ludzi i sprawiać, że wewnątrz będą czuli się komfortowo. Jedną z ciekawostek są kręte schody i korytarze używane wewnątrz kasyn. Właściciele kasyna starają się unikać sytuacji, kiedy klient mógłby się obrócić o 90 stopni. Udowodniono naukowo, że łagodne zakręty odwodzą ludzki umysł od podejmowania racjonalnych decyzji. Dlatego też dzięki odpowiedniej architekturze we wnętrzu kasyna, właściciele chcą delikatnie i podświadomie nakierować gracza, aby był tam, gdzie oni chcą, żeby był. (źródło: Natasha Dow Schull Addiction By design).

Projekt automatów do gier

Zaprojektowanie automatów do gier tak, aby wabiły graczy, to nie lada wyzwanie! Dlatego też twórcy pierwszych slotów postawili na design automatów z dbałością o każdy szczegół. Maszyny do gier od zawsze były najważniejszym elementem sukcesu każdego kasyna i odpowiadały za większość zysku. Dlatego też projektanci z ostrożnością zadbali o to, by automaty do gier były tak wciągające, jak to tylko możliwe. Począwszy od algorytmów, a skończywszy na specjalnych podłokietnikach zapewniających wygodę – wszystkie te udogodnienia stworzono po to, aby wciągnąć graczy w świat hazardu.

Na przestrzeni lat analizowano doświadczenia graczy oraz mechanizmy rządzące ich psychiką, tak, aby stworzyć automaty, od których trudno będzie odejść. Na początku lat 90. zauważono, że dochody z maszyn gwałtownie wzrastają, jednocześnie nie podwyższając podatku. Właściciele kasyn zauważyli jak bardzo wciągające są maszyny i jak duże korzyści przynoszą. Rozpoczął się więc międzynarodowy bum. Miliony kasyn na całym świecie wprowadzało coraz więcej automatów do gier. Jednak prawdziwy sukces przyniosła technologia. Przeniesienie kasyn naziemnych do Internetu, sprawiło, że kasyna mogły zacząć oferować dużo większe jackpoty i zwiększać swoją ofertę o nowe, emocjonujące gry. Przy tym, dzięki komputeryzacji, mogły jednocześnie pozwolić sobie na dokładniejszą kontrolę w zakresie dokonywanych wpłat i wypłat.

Dzięki przeniesieniu kasyn naziemnych do Internetu gracze zaczęli mieć lepszy i łatwiejszy dostęp do różnorodnych automatów. Niegdyś, gracz siadał przy automacie, kilka razy pociągał za dźwignię i zdobywał wygraną bądź nie. Jednocześnie wybór był dosyć ograniczony, ponieważ w salonie było tylko kilka rodzajów maszyn. Obecnie, emocjonującej rozgrywki może nie być końca. Zawrotny przebieg akcji, nieobliczalne zdobycze, duże progresywne jackpoty, ogromny wybór rodzajów gier i fabuł – to wszystko sprawia, że automaty do gier są jeszcze bardziej wciągające i trudno się od nich oderwać.

Dzisiejsze sloty są także o wiele bardziej skomplikowane. Stawiać można nie tylko w jednym rzędzie, ale linii do obstawienia może być nawet 200. Elektronicznych kombinacji jest mnóstwo, a każda z nich stanowi zwiększenie szansy na wygraną. Badania naukowe dowiodły, że wieloliniowe automaty bardziej wciągają graczy, ponieważ dają im większą nadzieję na zdobycie ostatecznego zwycięstwa.

Jednak nie tylko projekt maszyn ma za zadanie „uwodzić” i przyciągać graczy na długie godziny. Również kasyna posiadają wiele różnych tricków, które zatrzymują odwiedzających przy dłuższej grze.

Sztuczki kasyn

Obecnie przy nowych maszynach zawsze stoją ergonomiczne siedzenia, które chronią przed problemami z krążeniem i pozwalają na długą grę bez odczuwalnego bólu kręgosłupa czy nóg. Otwory na pieniądze znajdują się w takim miejscu, aby można było z nich skorzystać używając minimalnego ruchu ramienia. Architektura kasyna została przemyślana tak, aby maszyny były od siebie odseparowane, dzięki czemu gracz może mieć możliwość poczucia się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Nastąpiły także zmiany w systemach płatności. Obecnie nie trzeba płacić wyłącznie gotówką, ale można także używać kart, które sprawiają, że gracz nie zastanawia się nad tym ile wydaje.

Według badaczy, na całym świecie jedynie 1% graczy ma prawdziwy problem z uzależnieniem. Cała reszta potrafi grać tak, aby nie wpaść w szpony nałogu. Niewątpliwie jednak trzeba przyznać, że automaty do gier to wciągająca rozgrywka, która gwarantuje szereg niezapomnianych emocji. Czasami trudno jest im się oprzeć. Szczególnie teraz, kiedy automaty są dostępne na wyciągnięcie ręki po jednym kliknięciu myszką. Nie trzeba całkowicie rezygnować z przyjemności, jaką niewątpliwie jest gra na automatach, ale tak jak do każdej uzależniającej rozrywki, warto jednak podchodzić rozsądnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miło, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią.

denko (107) nowości (149)